Dům U Černé Matky Boží

Dům U Černé Matky Boží, někdy označovaný jako Černá matka Páně, byl navržen a postaven v letech 1911 až 1912 na rohu Celetné ulice a Ovocného trhu. Josef Gočár dům postavil jako první příklad kubistické architektury v Praze a zůstává pravděpodobně nejslavnější. Dům Černé Madony udržuje atmosféru okolí i bez historických detailů barokní budovy, která ji obklopuje. Název dostal kamenná socha, která původně zdobila jednu ze dvou barokních budov na stejném pozemku. Po mnoha letech změněných užívání v meziválečném období a za komunistické vlády byl dům uzavřen v lednu 2002 a po rozsáhlé obnově v listopadu 2003 byl znovu otevřen.

Dům navrhl Gočár v polovině roku 1911 ve věku 31 let pro velkoobchodníka Františka Josefa Herbsta. Herbst si vybral Gočára, aby postavil svůj obchodní dům na Starém Městě podél staré korunovační trasy, protože architektův dřívější úspěch byl v podobném obchodě v Jaroměři postaveném v letech 1909-1911. Díky své prominentní poloze v centru města podléhala budova Gočára přísným harmonizačním pravidlům vyžadujícím, aby obchodní dům nebyl v rozporu s jeho historickým prostředím. Budova tak používá jazyk barokní architektury v kubistické podobě, což je příkladem „kontextualizace“ kubistické architektury.

Gočárovy první plány nebyly v Čechách dobře přijaty. Další návrhy zahrnovaly více kubistických prvků do budovy. Magistrát hl. M. Prahy nakonec tyto plány schválil 4. srpna 1911. Gočárova raná modernistická orientace (jak je vidět na původních plánech budovy), ustoupila novým kubistickým návrhům v dokončené budově. V designech se nacházely úhlová arkýřová okna, kultovní hlavní města mezi okny a zábradlí na kubistické balkony.

Stejně jako mnoho Gočárových domů byl i Dům Černé Madony postaven se železobetonovou kostrou inspirovanou Chicagskou školou (architektura). Interiéry kubistů se ukázaly jako výzva pro architekty. Použití železobetonové kostry umožňovalo velké vnitřní prostory bez podpory stropu, které lépe vyhovovaly kubistické estetice. Kubismus je umělecké hnutí z počátku 20. století, které revolucionizovalo evropské malířství a sochařství a inspirovalo související hnutí v hudbě, literatuře a architektuře.

Kubismus byl považován za nejvlivnější umělecké hnutí 20. století.